LED corner profile CORNER11 aluminium anodised, 200cm
In stock
Article number
112797
Prices visible for resellers
More Information
Article number 112797
Product description LED corner profile CORNER11 aluminium anodised, 200cm
GTIN - EAN 9009377040573
Special features Cooling mass = 207 grams/meter, IMPORTANT: Adhesive surface must be degreased before use! Do not use alcohol, spirit or cleaning products for this purpose, but e.g. item 113663! This LED corner profile is designed for LED flex stripes with a maximum width of 11mm and is used universally indoors. This LED corner profile has ultra-small dimensions and is ideal as an LED light source in home and office furniture, home accessories, display cabinets, shelves and on steps, walls and ceilings due to its low weight.
Housing color silver anodized
Housing material Aluminum EN AW-6063-T5 Aluminum alloy
Weight in gramm 458
Length in mm 2000,0
Width in mm 25,0
Height in mm 17,0
Cooling mass g/m 229.00 g/m
Guarantee in years 5
Interior height 10.00 mm
Max. width of stripe 11.00 mm