LED corner profile CORNER12 aluminium anodised, 200cm
In stock
Article number
112846
Prices visible for resellers
More Information
Article number 112846
Product description LED corner profile CORNER12 aluminium anodised, 200cm
GTIN - EAN 9009377041556
Special features Cooling mass = 320 grams/meter, IMPORTANT: Adhesive surface must be degreased before use! Do not use alcohol, spirit or cleaning products for this purpose, but e.g. item 113663! This LED corner profile is designed for LED flex stripes with a maximum width of 12mm and is used universally indoors (in conjunction with the cable lock TUNNEL - item. no. 112844 also as a stand-alone LED pendant lamp with cable suspension or as an LED luminaire fixed with installation clips). In conjunction with the cable lock TUNNEL - item no. 112844 - it becomes a stand-alone LED luminaire and replaces any LED or fluorescent tube. Every room receives the desired quality of light.
Housing color silver anodized
Housing material Aluminum EN AW-6063-T5 Aluminum alloy
Weight in gramm 626
Length in mm 2000,0
Width in mm 33,0
Height in mm 18,0
Cooling mass g/m 313.00 g/m
Guarantee in years 5
Interior height 14.00 mm
Max. width of stripe 12.00 mm